Ubytování

Celková kapacita domova pro osoby se zdravotním postižením Paprsek, p. o., Velké Opatovice je 104 lůžek, v domově je celkem 49 pokojů, z toho je 7 pokojů jednolůžkových, 29 pokojů dvoulůžkových a 13 pokojů třílůžkových.

Ubytovací budova je třípodlažní objekt. Každé patro je samostatné oddělení dále dělené na levou (A) a pravou (B) část. Je tvořeno dvěma rovnoběžnými chodbami, které jsou vzájemně propojeny společnými prostorami – denní místností, čajovou kuchyňkou, čistící místností, skladem čistého prádla a šatnou pro uložení sezónního oblečení, místnosti pro uložení obuvi, sociálními zařízeními, koupelnou a šatnou pro personál se sociálním zázemím. Po obvodu budovy jsou pokoje uživatelů ve středu se dvěma společenskými místnostmi. Na ubytovací část přímo navazuje čtyřpodlažní budova, kde ve třech podlažích jsou společenské prostory ke kulturnímu vyžití, návštěvní místnost a místnosti pro aktivizační a zájmové činnosti našich uživatelů.

Všechny pokoje jsou vybaveny standardním nábytkem – postele, noční stolky, šatní skříně, stůl, židle, stolek na televizi, šatní stěna s botníkem. Povrch nábytku je imitace dřeva, židle jsou čalouněné, podlaha má protiskluzový povrch. Po dohodě s poskytovatelem si může uživatel pokoj vybavit vlastním nábytkem, dle svého přání dalšími drobnými předměty, které mu budou zpříjemňovat prostředí. Uživatelé si s sebou mohou přinést televizor a rádio. Poplatky za používání si hradí každý sám. Pokoje jsou vybaveny signalizačním zařízením s možností komunikace s ošetřujícím personálem. Pokoje pro uživatele se zdravotními problémy jsou vybavené polohovatelnými pojízdnými lůžky s hrazdičkami, toaletními židlemi a dalšími pomůckami dle individuálních služeb uživatele.

Vstup a pohyb ve všech prostorách zařízení je pro uživatele bezbariérový. Návštěvy jsou umožněny uživatelům přijímat každý den, zařízením jsou vítány, protože podporují přirozené vazby uživatele. Doporučená doba pro návštěvy je od 9 – 19 hodin, po dohodě s personálem je však možné návštěvy uskutečnit i mimo tuto dobu. Uživatel je oprávněn uživat dle svých potřeb společné prostory v zařízení poskytovatele, zejména jídelnu, sociální zařízení, koupelnu, společenské místnosti, aktivizační místnosti a celý areál parku, který nabízí možnost procházek, posezení na lavičkách, případně i vyjížděk na invalidním vozíku.

Praní, žehlení a drobné opravy ložního a osobního prádla a ošacení všem uživatelům jsou zajišťovány v prádelně zařízení. Úklid všech společných prostor a pokojů našich klientů je zabezpečován vlastními pracovníky našeho zařízení.